Ако сте диагностицирани с предсърдно мъждене, известено още като ПМ, Вашият лекар (кардиолог) може да Ви предпише антикоагулант, често наричан лекарство за разреждане на кръвта, за да намали риска от инсулт, свързан с ПМ.1
Ако сте на антикоагулантно лечение, може да кървите по-лесно1Антикоагулантите се използват за забавяне на образуването на кръвни съсиреци, които причиняват инсулт. Те също могат да затруднят образуването на нови кръвни съсиреци. Това може да помогне за намаляване на риска от инсулт. Но това означава, че може да кървите по-лесно – особено, ако паднете или се нараните - и спирането на всяко кървене, ако се случи, може да отнеме повече време.
Например, ако се ударите в нещо, синината Ви може да е по-тежка, отколкото преди приема на антикоагулант.
Ако синините Ви притесняват, не сте сами – много хора на антикоагулантно лечение се тревожат от тях, така че споделянето на опит може да Ви помогне.
Кръвоизливите могат да възникнат в различни части на Вашето тяло Може да забележите повече кървене от обичайното:2,3,4
- В урината – като ярко розова, червена или кафява кръв2
- В изпражненията – като ярко червени, тъмно кафяви или катранено черни изпражнения3
- При повръщане – като ярко червено или тъмно кафяво повърнато, приличащо на утайка от кафе4
- По-тежък менструален цикъл, ако сте жена
Необходимо е да казвате на лекаря Ви за всеки кръвоизлив, който имате.
Ако Вие или близките Ви забележите тъмно кафява кръв в урината или повърнатото, или черни, катранени изпражнения – моля, потърсете незабавно медицинска помощ.6 Лекуващият Ви екип ще знае какво трябва да направи.
Може да получавате по-лесно и вътрешни кръвоизливи, особено след нараняване или по време на операция. Те могат да възникват в различни части на тялото Ви3 и да са особено опасни, ако са в мозъка, тъй като това може да причини друг вид инсулт, наречен хеморагичен. Но мозъчният кръвоизлив обикновено е рядкост.
Симптомите на вътрешните кръвоизливи зависят от мястото на кървене. Ако е в главата, може да почувствате слабост или изтръпване, обикновено от едната страна на тялото, мравучкане, особено в ръцете и краката, силно, внезапно главоболие или загуба на баланс и координация, наред с други. Затова, ако забележите тъмна кръв в урината или повърнатото, или тъмно кафеви или катранено черни изпражнения, това може да е знак за вътрешен кръвоизлив в областта на гърдите или корема. Също така неочаквана болка или оток биха могли да са причинени от вътрешен кръвоизлив в мускулите или ставите.3
Трябва да попитате Вашия лекар за симптомите на вътрешните кръвоизливи и да потърсите незабавно медицинска помощ при поява на някой от тях.Вашият екип от медицински специалисти ще знае какво е най-подходящото лечение за Вас. Въпреки че кървенето може да е притеснително, можете да бъдете сигурни, че това е едно от нещата, които лекарят Ви ще следи строго.3
Можете да предприемете няколко стъпки за минимизиране на риска от кървене при лечение с антикоагулант Да знаете какво можете да направите, за да сведете до минимум кървенето, ще Ви помогне да се почувствате по-подготвени. Това са някои от стъпките, които можете да предприемете:
Вземете прости предпазни мерки в дома си, за да избегнете инциденти:
- Бъдете изключително внимателни или използвайте предпазни средства при приготвяне на храна.
- Използвайте подложка за баня против подхлъзване.
- Използвайте по-мека четка за зъби, за да предпазите венците си.
- Винаги носете ръкавици, когато извършвате дейности, при които можете да се нараните, като например да правите ремонт у дома.
Винаги носете със себе си Вашата сигнална карта на пациента
Когато за първи път започнете да приемате антикоагулант, може да получите папка от Вашия лекар или клиника със сигнална карта на пациента. Не забравяйте да носите Вашата сигнална карта на пациента, където и да ходите, включително когато пътувате. Това е много важно! Ако някога сте в спешна ситуация, Вашата карта ще сигнализира на лекарите, че сте на антикоагулантно лечение. Те ще знаят какво да правят, когато Ви лекуват.
Кажете на всички от лекуващия Ви екип медицински специалисти, че приемате антикоагулант и ги попитайте за взаимодействията1
- Уверете се, че преди каквато и да е процедура, винаги казвате на всички от лекуващия Ви медицински екип, че приемате антикоагулант – включително лекар, зъболекар и медицинска сестра, както и на фармацевта, когато имате предписана рецепта.
- Преди да вземете каквито и да е лекарства – включително предписани Ви с рецепта медикаменти, медикаменти без лекарско предписание и хранителни добавки – винаги питайте Вашия лекар или фармацевт дали са известни някакви взаимодействия между антикоагулантът, който ви е предписан и съответното лекарство.
- Ацетилсалициловата киселина може да увеличи риска от кървене, когато се комбинира с приема на антикоагулант – необходимо е винаги лекуващият Ви медицински екип да бъде информиран, ако сте приемали ацетилсалицилова киселина по друга медицинска причина, като например преживян сърдечен удар или дори във връзка с главоболие или повишена температура.
Ако имате час при зъболекар, го уведомете предварително, че приемате антикоагулант
- Ако приемате един определен често предписван антикоагулант, Вашият зъболекар трябва да провери последния Ви INR резултат, преди да проведе стоматологично лечение, за да реши дали трябва да спрете приема на лекарството предварително.
- Ако сте на лечение с друг вид антикоагулант, Вашият лекар може да Ви посъветва да спрете лекарството до 48 часа преди стоматологичното лечение и да започнете отново антикоагуланта, когато е подходящо след Вашето стоматологично лечение.
Ако се нуждаете от операция, може да се наложи предварително да спрете приема на антикоагуланта
- Ако сте на лечение с един определен вид антикоагуланти и имате планирана операция, Вашият лекар може да Ви инструктира да спрете приема на антикоагуланта 5 дни преди операцията и да започнете да го приемате веднага след това.
- Ако сте на лечение с някой от другите антикоагуланти, Вашият лекар може да Ви посъветва да спрете лекарството до 48 часа преди операцията и да започнете да приемате антикоагуланта отново веднага след операцията.
Ако сте на лечение с един определен вид антикоагуланти, бъдете внимателни с Вашия хранителен режим
Здравословното, добре балансирано хранене е чудесно за Вас, тъй като може да намали риска от инсулт, свързан с ПМ. Ако са Ви предписали антикоагулант, не пропускайте да говорите с Вашия лекар, за да разберете за всички промени в хранителния Ви режим, които е необходимо да направите.Сведете консумацията на алкохол до минимумАлкохолът увеличава риска от сериозно кървене. Затова винаги трябва да свеждате консумацията му до минимум, докато сте на антикоагулантно лечение.
Щракнете върху изображението, за да изтеглите ръководство за грижа за себе си при прием на антикоагулантно лечение
Ако не можете да спрете кървенето или ако се притеснявате, че нещо не е наред, незабавно се свържете с Вашия лекар.Призив за съобщаване на нежелани лекарствени реакции.
Бихме искали да напомним, че пациентите могат да съобщават нежелани лекарствени реакции по всяко време на медицинските специалисти или на Изпълнителна агенция по лекарствата (ИАЛ).
Изпълнителна агенция по лекарствата (ИАЛ)
ул. Дамян Груев № 8
1303, гр. София
Р. България
тел.: +359 2 8903 417
факс: +359 2 8903 434
e-mail: [email protected]
www.bda.bg/Формуляр за съобщаване на нежелани лекарствени реакции от немедицински лица
СъкращенияПМ = Предсърдно мъждене
INR = Международно нормализирано отношение