Начало

/

Често задавани въпроси

Search
ВъпросиКъде мога да науча повече за антикоагулантите?

Вероятно сте чували за лекарствата, наречени антикоагуланти. Може би на Вас или на член на Вашето семейство или на Ваш приятел е било предписано едно от тези лекарства. Подобно на много други хора, в този момент може да възникнат въпроси относно Вашето здравословно състояние и прилагано лечение. Тук ще намерите отговори на някои често срещани въпроси, които хората са задавали относно лечението с антикоагуланти.

Тези отговори включват обща информация за антикоагулантите, както и полезни насоки за поддържане на здравословното Ви състояние и поддържане на контакт с лекаря, който Ви наблюдава.

Надяваме се отговорите тук да са Ви полезни, като трябва да имате предвид следното:

  • Подобно на нас хората, антикоагулантите са също различни, така че отговорите на някои от тези въпроси ще зависят от Вашето състояние, от всички други състояния, които може да имате и (ако приемате) от вида на антикоагуланта, който Вашият лекар Ви е предписал
  • Ако приемате антикоагуланти, Вашият лекар е винаги най-добрият източник на информация и съвети, които са специфични за Вашето състояние
  • Антикоагулантите понастоящем се препоръчват само при определени здравословни състояния (напр., за да се намали вероятността от инсулт при хора с предсърдно мъждене или при други хора, които са преживели или са изложени на повишен риск от образуване на кръвни съсиреци във вените –медицинското наименование на този процес е „венозна тромбоемболия“). Разгледаните тук въпроси се отнасят само за тези конкретни състояния.
 
Към кого да се обърна в случай, че имам още въпроси?
 

Има налични надеждни източници на информация. но винаги трябва да отправите въпросите си първо към Вашия лекар, тъй като той познава най-добре състоянието и здравните Ви нужди. 

Относно антикоагулантите
 
Какво е „антикоагулант“?
 

Антикоагулантите са лекарства, които затрудняват образуването на кръвни съсиреци. Те могат да се предписват на хора с предсърдно мъждене, за да се намали риска от инсулт и на хора, които са имали или може да образуват кръвен съсирек (тромбоза) в дълбока вена или в белите дробове (белодробна емболия), за да се намали риска от сериозни усложнения. Те могат да бъдат предписани и на хора, които имат състояние, свързано с нарушено кръвосъсирване.

 
Какво представлява кръвния съсирек?
 

Ако се порежете и това предизвика кървене, в тялото Ви се активира естествен процес, чрез който кръвта се слепва (съсирва се), за да спре кървенето. Това е нормален механизъм, който настъпва при здрави хора.

Въпреки това, при някои хора, кръвни съсиреци могат да се образуват в кръвоносните съдове при липса на външно нараняване или кървене и да блокират притока на кръв, което потенциално може да бъде опасно.

Така например, ако имате предсърдно мъждене, сърцето Ви може да изпомпва кръвта неравномерно. Тъй като кръвта не се изпомпва ефективно, понякога това може да доведе до образуване на плътен кръвен съсирек.

Ако това се случи, съсирекът или част от съсирека може да се откъсне и да попадне в кръвотока. След което да предизвика блокиране на кръвоносен съд към някой орган или част от тялото. Ако съсирекът блокира притока на кръв към мозъка, това може да причини инсулт и затова Вашият лекар може да Ви предпише лекарства за намаляване на този риск.

Кръвните съсиреци могат да се образуват и в други части на тялото, като подбедрица, бедро или таз. Това може да се случи ако внезапно се обездвижите, например след операция за смяна на колянна или тазобедрена става. Този тип кръвен съсирек понякога е известен като дълбока венозна тромбоза (или ДВТ). Съсирекът спира или забавя нормалния кръвоток във вената, което води до натрупване на кръв под съсирека.

Понякога кръвният съсирек или част от него може да се откъсне и да попадне чрез кръвотока в белите дробове. Това е известно като белодробна емболия. Тези кръвни съсиреци могат да доведат до сериозни здравословни усложнения, така че лекарите могат да предпишат антикоагуланти, за да предотвратят образуването на тези кръвни съсиреци или ако вече сте имали такъв, неговата повторна поява.

Еднакви ли са всички антикоагуланти?

Има няколко различни вида лечение, които могат да се приемат по различно време и по различни начини (например под формата на таблетки или инжекции). Ако Вашият лекар смята, че трябва да провеждате такова лечение, можете да обсъдите с него различните възможности. Медицинските екипи осигуряват на пациентите конкретни насоки за всяко отделно лечение и освен това в опаковката с лекарството може да намерите брошура, съдържаща важна информация, която да Ви служи за напомняне.

Притеснявам се относно набавянето на допълнителни  опаковки от моето лекарство – какво трябва да направя?

Ако имате въпроси относно това как да получите следващата си доза, трябва да говорите с Вашия лекар, тъй като може да е налична възможност за доставка във Вашия район. Важно е да не спирате приема на Вашето лекарство, освен ако това не Ви е препоръчано от Вашия лекар.
Ако има вероятност за изчерпване на лекарството, трябва да се консултирате с Вашия лекар или фармацевт, за да сте сигурни, че можете да си осигурите допълнителни опаковки, за да не се налага прекъсване на приема на лекарството.

Да запазим здравето си по време на приема на антикоагулантиМога ли да приемам храни и течности както обичайно?

Зависи от антикоагуланта, който Ви е предписан, тъй като някои от тях се повлияват от определени храни и напитки. Вашият лекар трябва да Ви даде тези подробности, когато започнете приема на лекарството (листовката за пациента, която се намира в опаковката е също полезен източник на информация).

Има ли значение, че приемам и други лекарства (ако приемам други лекарства)?

Много е важно да попитате Вашия лекар дали можете да приемате други лекарства с антикоагуланта, който Ви е предписан. Това включва както лекарства, отпускани по лекарско предписание, така и без рецепта, както и добавки. Това е така, защото някои други лекарства понякога могат да повлияят на действието на антикоагуланта.

Мога ли все още да спортувам?

Много хора се притесняват, че ако приемат антикоагуланти няма да могат да спортуват, но всъщност е добре да спортувате редовно, независимо от приеманите от Вас лекарства. Посъветвайте се с Вашия лекар за това какви тренировки са подходящи за Вас.

Притеснявам се, че трябва да изляза навън, за да тренирам – трябва ли да си остана вкъщи?

Винаги трябва да спазвате действащите противоепидемични мерки, при наличие на такива. Посъветвайте се с Вашия лекар за това какви тренировки биха били подходящи за Вас – много от тях могат да се провеждат във (или близо до) Вашия дом.

Предизвикват ли нежелани реакции антикоагулантите?

Всички лекарства могат да предизвикат нежелани реакции, въпреки че не всеки ги получава. Антикоагулантите помагат за намаляване на риска от образуване на кръвни съсиреци, но това също може да е свързано и с появата на синини и по-лесно кървене. В някои случаи можете да видите кървенето (напр. кървене от носа или от нараняване), но в други случаи не го виждате (напр. при кървене в стомаха или мозъка). Ако се почувствате зле или имате кървене, което не спира, трябва незабавно да се свържете с Вашия лекар за съвет. Не забравяйте, че можете да се свържете с него по телефона или онлайн, за да избегнете контакт лице в лице.

Повече подробности за възможните нежелани реакции можете да намерите в информационната брошура в опаковката.

Имам синина/кървене/друга нежелана реакция, която ме притеснява, какво да правя?

Ако имате кървене, което ви притеснява или което не спира, моля потърсете медицинска помощ незабавно. Ако имате притеснения относно други нежелани реакции, трябва да се свържете с Вашия лекар.

 
Ако получа нежелана реакция, трябва ли да спра приема на лекарството?
 

Не спирайте приема на лекарството си, без да сте се консултирали с Вашия лекар преди това, тъй като рискът от образуване на кръвен съсирек може да бъде по-висок при внезапно спиране на лечението.

Притеснявам се да не получа нежелана реакция и да се наложи да посетя лекар/болница.

Ако имате някакви притеснения, трябва да се обадите по телефона на Вашия лекар. Разбираемо е, че може да не искате да посетите клиника или болница, но наистина е важно да получите помощ, ако смятате, че имате нужда от нея. Но не забравяйте, че не е задължително помощта да бъде на живо – в зависимост от това къде живеете, много консултации могат да се проведат първоначално по телефона или чрез видеовръзка.

Ако смятам, че развивам симптоми на коронавирус, какво трябва да направя?

Както при всеки нов симптом или нежелана реакция, за които се притеснявате, и в този случай трябва да говорите с Вашия лекар. Ако потърсите медицинска помощ на друго място, винаги трябва да уведомите Вашия лекар, хирург, зъболекар, фармацевт или медицинска сестра, че приемате антикоагулант. Не трябва да ги посещавате лично, освен ако не сте изрично посъветван да го направите, но можете да се свържете с тях по телефона или електронната поща, за да получите съвет. Те ще могат да Ви дадат съвет според това къде точно се намирате, тъй като актуалните препоръки могат да варират в различните части на страната.

 
Поддържане на връзка с Вашия лекар по време на прием на антикоагуланти
 
Притеснявам се, че лекуващият ми лекар няма да има време да отговори на въпросите ми. Трябва ли все пак да се свържа с него?

Дори и в тези необикновени времена Вашето здраве остава приоритет. Не забравяйте, че имате екип от отдадени медицински специалисти, които са обучени да се грижат за Вашето здраве, да осигуряват леченията, от които може да се нуждаете, и да Ви предоставят необходимата подкрепа. По време на настоящата пандемия е важно да се свържете с Вашия лекуващ лекар при възможност по телефона или чрез онлайн видеоконсултация, за да коментирате всякакви притеснения или въпроси, които може да възникнат.

Имам въпроси относно моето лечение, но се притеснявам да се срещна лично с моя лекар/медицинска сестра. Какво трябва да направя?

Трябва да попитате Вашия лекар/медицинска сестра какво биха Ви препоръчали. Ако се свържете с тях по телефона, можете заедно да решите кой е най-добрият начин да получите допълнителна помощ, в случай че имате нужда от такава. Не е задължително тази помощ да бъде на живо.

Вашият лекар може да Ви предложи различни начини да се свържете с него, за да се сведе до минимум контакта лице в лице. Това може да стане чрез телефонни или видеоконсултации или може да Ви предложат възможност за изпращане на текстови съобщения, чрез които да получите отговор на Вашите запитвания.

Ако не сте запознати добре с технологиите, които Вие и Вашият лекар сте решили да използвате, помолете за помощ семейството, приятелите си или човека, който полага грижи за Вас. Те може да знаят някои прости и полезни съвети, които да споделят с Вас.

Ще трябва ли да посетя лично лекаря си?

Дали ще трябва да се срещнете лично с някого зависи от това къде живеете и каква е причината за Вашето запитване. На много въпроси може да се отговори по телефона, онлайн или чрез видеоконсултация. Ако все пак трябва да се срещнете с някого лично, ще бъдат взети специални мерки, за да се гарантира Вашата и тяхната безопасност. Те могат да се различават в различните райони. Вашият личен лекар ще може да Ви обясни какви са изискванията на мястото, където живеете.

Важно е да не отменяте или отлагате редовните си прегледи. Трябва да поддържате връзка с Вашия лекар, за да можете заедно да обсъдите кой е най-добрият начин да поддържате връзка, особено по време на настоящата пандемия.

Чувствам се изолиран – мога ли да говоря с някого за това?

Тези времена са трудни за всички, но особено за хората, които са изправени пред нови предизвикателства по отношение на здравето си или започват да приемат нови лекарства. Особено важно е да поддържате близък контакт със семейството и приятелите си. Ако имате смартфон, таблет или компютър, можете да ги използвате, за да поддържате връзка, като същевременно спазвате социална дистанция. Не се притеснявайте да разговаряте с приятели/роднини – те може да не могат да отговорят на медицинските Ви въпроси, но пък могат да предложат истинска подкрепа за Вас. Можете също така да попитате Вашия лекар за други източници на подкрепа или съвети, с които да се свържете (напр. групи за подкрепа на пациенти или местни пациентски организации).

Относно предсърдното мъжденеКакво е ПМ?

Предсърдното мъждене (или ПМ) е кардиологично състояние, което е най-честата причина за неритмична сърдечна дейност.

Какви са симптомите на ПМ?

Много хора с ПМ нямат никакви симптоми. Тези, които имат симптоми съобщават за:2

  • сърцебиене (неприятно усещане, че сърцето бие твърде бързо)
  • слабост
  • намалени физически способности
  • умора
  • замаяност/световъртеж
  • задух
  • болка в гърдите

Трябва да знаете, че това са често срещани симптоми и могат както да бъдат, така и да не бъдат признак на предсърдно мъждене.

Ако имате някой от тези симптоми, но не сте диагностицирани с ПМ е важно да се свържете с Вашия лекар, за да потърсите съвет. Имайте предвид, че може да не се наложи да посетите лично лекаря – много консултации се провеждат в момента по телефона или чрез компютъра. Вашият лекар ще потърси най-добрата възможност, за да ви помогне да се предпазите и да намалите риска от заразяване с коронавирус при контакт лице в лице.

Каква е причината за поява на ПМ?

Сърцето е изградено от четири части – две горни и две долни кухини. ПМ възниква, когато в горните кухини (предсърдията) се развие хаотична електрическа активност и наруши естествения ритъм на сърцето. В резултат на това предсърдията не се свиват правилно и сърцето не може да изпомпва кръвта толкова ефективно, колкото обикновено.

Защо е важно да приемате антикоагуланти, ако имате предсърдно мъждене?

Самото предсърдно мъждене обикновено не е животозастрашаващо, но ако не се лекува, то може да увеличи пет пъти вероятността да получите инсулт. Вашият лекар може да Ви предпише антикоагулант, за да намали риска от инсулт.

Какво представляват антикоагулантите?

Антикоагулантите са лекарства, които затрудняват образуването на кръвни съсиреци. Те се предписват често на хора с предсърдно мъждене, за да се намали риска от инсулт.

Какво представлява инсулта?​​​​​​​

При ПМ сърцето не изпомпва ефективно кръвта в тялото. Понякога това означава, че кръвта може да се натрупа в предсърдията на сърцето и да образува плътна маса, известна като кръвен съсирек. Съсирекът или част от него може да се откъсне и да попадне в кръвотока. Ако съсирекът блокира притока на кръв към мозъка, това може да причини инсулт.

Какви са симптомите на инсулт?

Инсултът може да настъпи внезапно и да предизвика незабавни и трайни ефекти, така че трябва да действате бързо и незабавно да потърсите медицинска помощ, ако разпознаете някой от признаците или симптомите на инсулт. Системата FAST (БЪРЗО) може да се използва за лесно разпознаване на инсулт:

Лицева слабост (Facial weakness): може ли човекът да се усмихне? Увиснала ли му е устата или едното око?
Слабост на ръцете (Arm weakness): може ли човекът да вдигне и двете си ръце?
Проблеми с говора (Speech problems): 

неясната реч или неспособност да се разбере какво казва някой може да е признак на инсулт.
Време (Time): трябва да потърсите спешна медицинска помощ ако разпознаете някой от тези признаци или симптоми.

Можете да се свържете с лекуващия Ви лекар по телефона, за да бъдете посъветвани какво да правите. Той също така ще Ви помогне да избегнете контакт с коронавируса.

Някои други признаци, които могат да насочат към инсулт, включват:

  • Внезапна слабост или изтръпване на едната страна на тялото – крака, ръце или стъпала
  • Затруднение при намиране на думи или говорене с ясни изречения
  • ​​​​​​​Внезапно замъглено зрение или загуба на зрение на едното или на двете очи
  • Внезапна загуба на паметта или объркване, както и виене на свят или внезапно падане
  • Внезапно, силно главоболие
  • Загуба на съзнание
Съкращения

ПМ = Предсърдно мъждене

Design by Progress Factory